Covid-19

COViD-19: Γραμμή Ψυχολογικής Υποστήριξης για τους γονείς των μαθητών που φοιτούν σε σχολεία αρμοδιότητας του Κ.Ε.Σ.Υ. Ηρακλείου

Διανύουμε μια χρονική περίοδο αρκετά δύσκολη και πρωτόγνωρη, στην οποία καλούμαστε να προσαρμοστούμε σε νέα δεδομένα καθημερινότητας. Αφενός υπάρχει μια αποδιοργάνωση της ρουτίνας μας, αφετέρου χρειάζεται η παραμονή μας εντός του σπιτιού για προληπτικούς λόγους. Σημαντικοί πυλώνες πάνω στους οποίους χτίζεται η προσωπική αίσθηση ασφάλειας υφίστανται σημαντικές αλλαγές, απαιτώντας ευελιξία προσαρμογής και ψυχραιμία, ιδιαίτερα από τις πιο ευάλωτες ομάδες πληθυσμού, μέσα στις οποίες συγκαταλέγονται οι οικογένειες που έχουν ως μέλη τους παιδιά.

Μετά το κλείσιμο των σχολείων και του συνόλου των εκπαιδευτικών δομών, η μακροχρόνια παραμονή των παιδιών στο σπίτι, η παύση της εργασίας των γονέων, ο περιορισμός της μετακίνησης και εξόδου από το σπίτι, σε συνδυασμό με την αβεβαιότητα και την ανασφάλεια για την πορεία των πραγμάτων, τις οικονομικές ή άλλου τύπου δυσκολίες που απορρέουν αναπόφευκτα, διαμορφώνουν συνθήκες που με την πάροδο του χρόνου μπορούν να γίνουν αρκετά ψυχοπιεστικές για όλους μας.

Λαμβάνοντας αυτό υπόψη, το ΚΕΣΥ Ηρακλείου, στο πλαίσιο της άμεσης προσαρμογής λειτουργίας του, λόγω της κατ΄επείγουσας κατάστασης που προέκυψε, ενεργοποιεί τις εξ αποστάσεως υπηρεσίες του, προκειμένου να υποστηρίξει όσο περισσότερο είναι δυνατό τους μαθητές και γονείς της περιοχής ευθύνης του. Οι Ψυχολόγοι και Κοινωνικοί Λειτουργοί του Κέντρου μας, είναι στη διάθεση του συνόλου των μαθητών και των γονέων τους, για οποιαδήποτε προβλήματα και δυσλειτουργίες μπορεί να προκύψουν κατά τη διάρκεια της ολικής καραντίνας στην οποία έχουμε τεθεί.

Αν θέλετε να ζητήσετε βοήθεια και συμβουλές από το προσωπικό μας, μπορείτε να συμπληρώσετε την παρακάτω φόρμα, πληκτρολογώντας τα στοιχεία σας και θα έρθουμε το συντομότερο δυνατό σε επαφή μαζί σας. Η υποστήριξη μπορεί να γίνει τηλεφωνικά ή και με τη χρήση της  τηλεδιάσκεψης, ανάλογα τις ανάγκες και δυνατότητες. Σας γνωρίζουμε πως, όπως και έως τώρα, οποιαδήποτε πληροφορία μας γνωστοποιήσετε, υπόκειται στο πνεύμα του Νόμου περί Προστασίας των Προσωπικών Δεδομένων και είναι αυστηρώς απόρρητη.

• τηλεφωνικά στο 2810 215 020
  • με e-mail στο kesyira@sch.gr

Ή ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΦΟΡΜΑ